Yabancılara perakende dersi

19 Ağustos 2013 Pazartesi

Yurt dışına açılan Türk markaları değişim, iade ve düşük fiyat politikalarıyla global rakiplerine fark atmaya başladı. Perakende patronları, "Bakir pazarlarda kuralları Türkler koyuyor" diyor

yabancilara-perakende-dersi

Yurt dışında 3 bine yakın mağazayla faaliyet gösteren Türk markaları, özellikle perakendenin yeni yeni gelişmeye başladığı bakir pazarlarda yabancı rakiplerine fark atmaya başladı. Ürün değişimi ve iadesi konusunda müşterilere esnek davranan Türkler beğeni toplarken, düşük fiyat politikalarıyla da rekabeti kızıştırıyorlar.

"Türkler yurt dışında oyun kurucu" diyen LCW Uluslararası Mağazacılık Genel Müdürü Yenal Gökyıldırım, özellikle Romanya, Irak, Mısır ve Fas'ta uluslararası büyük firmaların iade ve değişim konusunda işi yokuşa sürdüklerini söyledi. Müşterilerden bu konuda şikâyetler aldıklarını kaydeden Gökyıldırım, "Türk markaları müşteriye sınırsız haklar tanıdığı için şaşırıyorlar" dedi.

Fiyatlar ucuzluyor
Yenal Gökyıldırım, ürünlerin fiyatlarını yurt dışında da Türkiye'deki gibi düşük tuttuklarını söyledi. Gökyıldırım, bakir pazarlarda mağaza açtıklarında global rakiplerinin strateji değiştirdiklerine işaret ederek şöyle konuştu: "Firmalar fiyatlarını aşağı çekiyor. Bizler bu ülkelerdeki perakende sektörünün dinamiklerini değiştiriyoruz."

Bayiler sattığı malın arkasında durmuyor
Orka Group Genel Koordinatörü Osman Arar, bakir yurt dışı pazarlarında uluslararası firmaların bayileriyle kati satış sözleşmesi yaptığını, bu nedenle de bayinin malın arkasında durmadığını söyledi. Arar, "Modern pazarlarda bayinin sattığı ürünün garantisini ana firma verir. Ancak bakir pazarlarda ana firma bayisiyle kati satış sözleşmesi yapar. Bayi de malın arkasında durmaz" dedi. Bu gibi sıkıntılar yaşanmaması için yurt dışında kendi firmalarını kurduklarını aktaran Arar, "Mağazalarımızı kendimiz yönetiyoruz" diye konuştu. Orka Group, yurt dışında bayilerle birlikte 48 mağazaya ulaştı.

“Türkler ürünü bilinçli kullanmıyor”
Yurt dışında büyük atılım içinde olan Sarar, özellikle Avrupa ve ABD'de hızla büyüyor. Sarar'ın patronu Cemalettin Sarar, yurt dışında iade ve deneyim konusunda edindiği tecrübesini şu sözlerle anlattı: "5 kıtada 100'ün üzerinde mağazam var. Ancak Türkiye'deki kadar iade almıyorum. Yurt dışında iade oranım yüzde 1. Türkiye'de ise yüzde 5. Türk tüketicisi ürünü bilinçli kullanmıyor. İki yıl giydiği ürünü getirip değiştirmek istiyor. Avrupalı, Amerikalı hatta Hintli bile bu konuda Türkler'den daha bilinçli."

Kaynak: Özge Yavuz / SabahGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri