Yataş yurtdışı çalışmalarına devam ediyor

19 Aralık 2013 Perşembe

Yataş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Altop, “Çin'de 5 yılda 275 alt bayiye ulaşacağız. Aynı zamanda İran ve Çin'de fabrika yatırımı da düşünüyoruz” dedi

yatas-yurtdisi-calismalarina-devam-ediyor

Geçtiğimiz hafta sonu Londra'da ilk mağazasını açan, mart ayında açacağı ikinci mağazanın ise çalışmalarına başlayan Yataş Grup, Çin'de alt bayiliklerle büyümeye, İran'da ise fabrika yatırımına hazırlanıyor. Ankara ve Kayseri'de bulunan 5 fabrikada üretilen modüler mobilya, kanepe, yatak, yorgan, yastık ve ev tekstili gibi ürünlerin 45 ülkeye dağıtımını ENZA Home ve Yataş Bedding mağazaları aracılığı gerçekleştiren Yataş Grup, yurtiçi yatırımlarına ek olarak Çin, İran ve İngiltere yatırımları ile büyümeye devam edecek.

Dünya Gazetesi'nin sorularını yanıtlayan Yataş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Altop, ihracatı ve yabancı ülkelerde yapılan yatırımları kur oynaklığından korunmanın yollarından biri olarak gördüklerine dikkat çekerek, "Bir firma ürünlerini yurtiçinde yüzde 100 karlılıkla satsa dahi, ihracat yapmıyorsa o firma kalıcı olamaz. Kalıcı olabilmesi için üretiminin en az yüzde 20'sini ihraç etmek zorunda. Dövizle ihraç edebiliyorsa, o firma ekonomik çalkantılardan, devalüasyonlardan korunmuş olur. Bu nedenle ihracata ve yabancı ülkelerdeki yatırımlara önem veriyoruz" dedi.

Altop, “Almanya'da mağaza zincirlerine ürünlerimizi veriyoruz. İngiltere, Çin, ABD başta olmak üzere 45 ülkede bu politikayı uyguluyoruz. Ayrıca mağazalar açmaya da başladık. Bayiliklerimiz var. Mesela İran'da 18 mağazamız var. Azerbaycan'da 2 mağazamız var. Almanya'da 8 Yataş Bedding mağazamız var. Ekim ayında Mısır Hurghada'da bir Enza Home mağazası daha açtık. Geçtiğimiz hafta sonu Londra'da ilk ENZA Home mağazamızı açtık. 800 metrekarelik bir mağaza. 2014'ün Mart ayında ise Londra'da 2’nci mağazamızı açmayı planlıyoruz. Bu arada Fas'ta bir mağaza yapımı sürüyor. Çin ve İran'da da önemli yatırımlarımız olacak” şeklinde konuştu.

Çin'de 5 yılda 275 alt bayi planlıyoruz
Kasım ayında Çin'de bin metrekarelik bir showroom açılışı gerçekleştirdiklerini dile getiren Altop, “Çin yatırımlarımız sektör tarafından hayretle takip ediliyor. Herkes oradan ithalat yaparken biz 4 sene boyunca Çin'de mobilya fuarlarına iştirak ederek Çin piyasasını test ettik. Ürünlerimizi fuar sonrasında, bugün ortağımız ve distribütörümüz olan şirkete veriyorduk. O firmanın programında da Yataş ürünlerini satmak olduğu için aldığı ürünlerle piyasayı test ediyordu. Neticede Yataş ürünlerinin Çin'de satılabilir olduğunu, kalite ve fiyat rekabetini yakaladığını tespit etti. Sonra böyle bir oluşuma karar verdik ve 3 Kasım'da Çin Guangzhou'da açılışı yapmış olduk. Bundan sonraki çalışmalarımız arasında yaptığımız araştırmalara göre Yataş orada ilk 5 yıl içerisinde 275 alt bayiliğe ulaşacak” şeklinde konuştu.

Çin yatırımı da düşünüyoruz
Çin'de üretim için de düşüncelerinin olduğuna dikkat çeken Yavuz Altop, “Çin bir derya, 300 milyon bir nüfusu gelir bakımından ortanın üstündeki sınıfı teşkil ediyor ve bunların tüketimi hep lüks mallara, ithal mallara kaymış durumda. Biz hedef kitle olarak bu kitleyi aldığımız için bu kitleye uygun ürün üretiyoruz. Türkiye'den Çin'e gidecek ürünler ithal mal addediliyor ve bu zengin grup, herkesten yaşamını ayrıştırabilmek için ithal ürün alıyor. Böylece Çin'deki refah seviyesi arttıkça 1- 2 seneye kadar Çin'de ihracat duracak. Çünkü oradaki fiyatlar yükseliyor. Yükselen fiyatlar nedeniyle artık oradan mal ithal etmenin anlamı kalmayacak. Çin, dünyada en çok ithalat yapan ülkeler arasına girecek. Biz ekonomik gelişmeleri görerek Çin'de olmamızın Türkiye ve firmamız bakımından yararlı olacağını düşündük. Tabiki hedeflerimiz doğrultusunda gelişmeler olursa Çin'de de bir süre sonra üretim başlatabiliriz” dedi.

İran’da üretim gerçekleşebilir
Ambargo ve yaptırımların İran ile ticareti etkilediğine, ancak seçimlerin ardından yaşanan gelişmeler sayesinde İran ile yeni bir dönemin başlayacağına vurgu yapan Altop, “İran'daki 18 mağazaya mal ihracı yapamamak durumuyla karşılaşmıştık. Bunu aşmak için bizim orada üretim yapmamız gerekiyordu. Seçim sonuçları ve Cenevre'de yapılan anlaşma İran'da yeni bir döneme girildiğini gösteriyor. Dolayısıyla İran'ın dünya ülkeleri ile ilişkileri normalleşmeye doğru gidiyor. Şayet gelişmeler bizim beklediğimiz doğrultuda olmazsa İran'da bir fabrika kurma projemiz var. Bununla ilgili araştırmalarımız devam ediyor. Oradaki bayilerimiz ile birlikte bir fabrika kurmayı düşünüyoruz. İran satın alma potansiyeli yüksek olan bir ülke. İran bizim bütün reklamlarımızı izliyor. Ve kaliteli ürün tercih ediliyor. Bizim kısa sürede Tahran'da 18 mağazaya ulaşmamız, oradaki potansiyelin bir işaretini teşkil ediyor” diye konuştu.

Turquality belgesi ile daha da hızlanacağız
Turquality programının ihracatçı firmaların önünü açtığını savunan Altop, "Yurtdışına açılışlarda, Turquality belgesi almış firmalara destekler var. Biz de 2014 yılının Mart ayına kadar belgemizi almış olacağız. Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan'ın da gayretiyle Turquality belgeli firmaların ihracatlarının gelişmesi ve yurtdışında markalaşma çalışmaları için devlet teşvikleri var. Biz daha o teşviklerden Turquality belgemiz olmadığı için faydalanamıyoruz. Ama belgeyi aldıktan sonra bu bayiliklerin oluşumunda, yurtdışı reklam çalışmalarında ve fuarlara iştiraklerde devletten destek almış olacağız. Bu belge daha da hızlanmamızı sağlayacaktır."

Uzakdoğu, Ortadoğu ve Afrika'da da çalışacağız
İhracatı artırmak için AB'nin krizden çıkışının beklenmesinin gerekmediğine vurgu yapan Altop, “Türkiye'nin ihracatını artırması için Afrika, Uzakdoğu ve Ortadoğu ülkeleriyle ilişkilerini geliştirmesi gerekiyor. Mesela biz Çin'de büyümeye devam edeceğiz. Sektörün de önünü açmış olacağız. İlk örneği teşkil edeceğiz. Böylesine güçlü bir ülkeye biz adım attıktan sonra eminim ki diğer meslektaşlarımız da zaman içerisinde gelecek. Çin'e adım atışımız Yataş'ın vizyon ve misyonunu gösteriyor. Türkiye ekonomisinin gelişmesinden umutluyum. Her ne kadar son 2 yılda büyüme oranı yüzde 5'in altında kalıyor olsa da, diğer ülkelerin büyüme oranlarına baktığımızda, bunların içerisinde büyüyebilen tek ülke Türkiye'dir. Bunu da Türk ekonomisinin dinanizmize borçluyuz” dedi.

Yurtiçi yatırımları devam edecek
Ankara ve Kayseri'de bulunan 5 fabrikada üretim yaptıklarını ve çeşitliliğin her geçen yıl arttığını dile getiren Yavuz Altop, “Krizlere ve darboğazlara rağmen her yıl planlı yatırımlarımızı sürdürüyoruz. 2013'te de yeni makine ithalatları yaptık. Önümüzdeki sene de içeride yine bir takım yatırım projeleri var. Üretim kapasitesini ve verimliliği artıracak yatırımlar olacak. Bizim önümüzdeki sene de dahil olmak üzere pazarı genişletmeye ve tüm kentlerde daha fazla satış noktasına ulaşma hedefimiz var. Bu yıl içerisinde 35 ENZA Home, 10 Yataş Bedding açılışı yapıldı. Bu tür yatırımlarımız yeni yılda devam edecek. Ankara Ankamall'da bulunan 500 metrekare Enza Home mağazamızı bin metrekareye çıkartıyoruz, tadilatı da başladı. Ankara Armada'da 500 metrekarelik bir Enza Home mağaza anlaşması yaptık. Orayı da yılbaşına yetiştiriyoruz. İstanbul'da devam eden yerler var. Ankara, İstanbul, Kayseri ve İzmir başta olmak üzere tüm kentlerde mağaza sayımızı artıracağız. Bazı kentlerimizde kendi mağazalarımızı açacağız. Bu anlayışla geçen yıldan bu tarafa kendimize ait 32 mağazamız oldu. Bu mağazalar sayesinde piyasayı daha yakından takip edebiliyoruz” dedi.

Kaynak: Kobiden / Yeşim ArdıçGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri