Datalogic Türkiye, barkodun olduğu her yerde

28 Ağustos 2014 Perşembe

120 ülkede ofisi bulunan Datalogic, toplam cirosunun yüzde 7,9’unu Ar-Ge’ye ayırıyor. Her altı ayda bir geri bildirim alarak müşteri memnuniyetini ölçtüklerini anlatan Datalogic ADC Türkiye Ülke Müdürü Argun Erşen, yeni ürünler ve teknolojiler geliştirerek müşterilerine sunmayı hedeflediklerini anlattı

datalogic-turkiye-barkodun-oldugu-her-yerde

Onur KAYA, Nazlı Tuğrul YÜKSEL

Sunduğunuz çözümler ve hizmetler nelerdir?
Oto ID dediğimiz OT/VT sektöründe çözümler sunuyoruz. Barkod okuyucu cihazlar, el terminalleri, mobil terminaller, endüstriyel okuyucular, sensörler, el okuyucuları ve sabit okuyucular gibi 57 farklı modelde ve her sektörün ihtiyacına cevap verebilecek ürünler sunuyoruz. Bugün Türkiye’de, kurulu ve çalışır durumda yaklaşık 100 bin adet ürünümüz bulunuyor. Dört farklı iş birimimizle Türkiye’de ağırlıklı olarak perakende, üretim, taşıma ve lojistik ile sağlık sektörlerine yönelik çözüm ve ürünler sunuyoruz. Ayrıca kamuya da hizmet veriyoruz.

Otomatik veri yakalama ve endüstriyel otomasyon kavramlarını biraz açabilir misiniz?
Otomatik veri toplama/yakalama sektörün genel adı. Onun altında çeşitli alanlar var. Onlardan biri endüstriyel otomasyondur ve çok geniş bir dünyadır. Endüstriyel otomasyon adına sunduğumuz çözümlere ise makineden makineye bilgi toplama ve üretimin her alanında üretim bantları etrafında kullanılan sensörler ve barkot okuyucuları örnek verebiliriz. Endüstriyel otomasyonda kullanılan cihazlar endüstriyel okuyuculardır. Bu kanalda endüstrinin çalışma koşulları gereği toza, suya, çamura dayanıklı ve çok hızlı okuma yapabilen cihazlar kullanılıyor. Bazen dikey, bazen yatay olarak banttan ürün gelir. Bir anda çok yüksek seviyede ve farklı yönlerde okuma yapılması gerekir. Biz buna benzer pek çok teknolojiyi kullanıyoruz. Ayrıca sunduğumuz çözümlerden bir diğeri “lazer marking” dediğimiz bir teknoloji; yani metalin üzerine barkod basmak. Bu konuya buzdolabı üretiminde arka panele ya da bir mermi çekirdeğine barkod basmak örnek olarak verilebilir. Bu alanlara ayrı bir birim olarak Datalogic Endüstriyel Otamasyon isimli şirketimiz hizmet veriyor. Türkiye’de de Datalogic ADC Türkiye çatısı altında temsil ediliyor.

‘Kuyruk Avcısı’ ile müşteriler artık kuyruk beklemeyecek

Perakende sektöründe Datalogic’i nerelerde görüyoruz? Ürün ve hizmetleri neler?
Perakende, iş hacmimiz içinde önemli bir paya sahip. Toplam ciromuzun yaklaşık yüzde 42’si perakende sektöründen elde ediliyor. Dolayısıyla perakende sektörünün hemen hemen her yerinde hizmet veriyoruz. Marketin, mağazanın dışında, yani ilk girişten itibaren mağaza içinde reyonlarda, kasa yanında, önünde ve depo kısmında komple çözüm sunabiliyoruz. Son zamanlarda bu sektörün ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde ne tür farklılıklar sunabileceğimiz üzerine çalışıyoruz. Perakende için üretilen ürünlerimizde çok önemli bir kriterimiz var. “First read pass” dediğimiz “ilk geçişte okuma”. Bazen ürünlerin barkodları okunmaz ve birden fazla okutma yapmak gerekir. Sonunda okunamaz ise barkod elle girilir. Bu da tabi hataya ve yavaşlamaya neden olabiliyor. Datalogic olarak biz onun sıralı kaydını tutuyoruz. Ürünlerimizin ilk geçişte okuma oranını yüzde 95. Her türlü sorunlu barkodu okuyabilecek şekilde ürünler üretiyoruz. Bir başka ürünümüz Kuyruk Avcısı. Onunla da ilgili geliştirme yapmaya devam ediyoruz. Daha basit ve uygun maliyetli olan bir ürün olarak piyasaya süreceğiz. Şu an kullanılan ürünümüz PowerScan modeli okuyucumuz ve bir diğer alternatif olarak el terminali olan Joya. Biriken kuyrukları eritmek üzere geliştirilmiş bir ürün. Yeni bir kasa açmak yerine daha uygun bir maliyetle, müşteriyi daha fazla kuyrukta bekletmeden, elde taşınabilen ya da mobil bilgisayarlarla donatılmış kuyruk avcısı, ürünleri uzaktan okuyabilir. Müşterinin elinde ürünler okunduktan sonra bu okuma neticesinde hazırlanan referans barkodlar kasa işlemi için mobil bir yazıcıdan bastırılabilir. Ve müşteri satış noktasına geldiğinde de tek bir barkod taranarak ödeme alınabilir. Bunun patenti bize ait. Yine patenti bize ait bir başka ürünümüz de “All-Weights Platter” dediğimiz kasa yanlarında kullanılan bir terazi yüzeyi. Benzerlerinden oldukça farklı bir ürün... Datalogic’in bu ürünü “L” şeklinde. Bu sayede uzun bir malzemeyi ya da dışarıya taşan ürünleri eksiksiz bir şekilde tartar. Böylece fireler minimuma çekilir. Perakendeciler için bu gibi eksik tartılar, ürünler günlük sirkulasyona oranlandığında, markette ciddi kayıplar yaratabiliyor. Datalogic ürünlerine yapılacak yatırım aslında kısa sürede kendini amorti ediyor. Örnek olarak malzemenin eksiksiz tartılması ya da barkodun bir defada hızlı bir şekilde okunması gibi iş kayıplarını önleyici pek çok ürün özelliği düşünüldüğünde, müşteri yatırımının karşılığını fazlasıyla alır. Perakende sektörü, bu gibi ürünleri tanıdıkça ve ihtiyacına göre pek çok ürün ve çözüm ile karşılaştıkça, işinin verimliliğini artıracak ürünlere yönelmeyi tercih edecektir.

Müşterinizi nasıl dinliyorsunuz? Bu prensibi nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Bizim bu konuda yürüttüğümüz “Voice of Customer “ dediğimiz ve “Müşterinin Sesi” olarak adlandırdığımız özel bir programımız var. Her altı ayda bir belli sayılarda müşteri ziyareti yaparak müşterilerimizin memnuniyetini ölçümlendiriyoruz. Müşterinin istek, tavsiye ya da eleştirilerini tespit ediyor ve gerekli adımları ona göre atıyoruz.

Binden fazla patent

Ar-Ge ve inovasyonu nasıl sağlıyorsunuz? Datalogic teknolojiyi nasıl takip ediyor?
Datalogic, toplam cironun yüzde 7,9’unu Ar-Ge’ye ayırıyor. Dünya çapında da 12 Ar-Ge merkezimiz bulunuyor. Toplam 350 çalışanımız bu merkezlerde görev alıyor. Ayrıca patent konusuna çok önem veriyoruz. Binden fazla patentin sahibiyiz. Bunların hepsi bizim geliştirdiğimiz teknolojiler. Örnek olarak; görüntüleme tabanlı okuyucularımızda olan “Green Spot” özelliği. Bu özellik ürünün iyi okunduğunu işaret eden bir geri bildirim... Çok gürültülü ya da sessiz ortamlarda barkodun okuduğunu anlatan “bip” sesini duyamazsınız ya da duymamanız gerekir (örnek hastane ya da kütüphane). Görsel geri dönüş ile müşterilerimize bu imkânı sunuyoruz.

Türkiye’deki hedefleriniz nelerdir?
Son zamanlarda atılımlarımızı hızlandırdık. Her şeyden önce Datalogic Türkiye olarak OT/VT pazarında rekabet ortamı yaratarak kalite ve güvenilirliği ortaya koymayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda OT/VT sektöründeki konumumuzu da değerlendirdiğimizde, bu yılki büyüme hedefimizi geçen yıla oranla yüzde 43 olarak belirlemiş bulunuyoruz. Datalogic Türkiye olarak 2014 ciro hedefimiz ise yaklaşık 6 milyon dolar. Bu rakamı 2017’de yaklaşık 10 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Şu anda pazarda ciddi bir eksiklik görmüyoruz ama Türkiye pazarında muadili olmayan çözümlerimiz ve ürünlerimiz olacak. Bu ürünlerde teknoloji liderliğimizi koruyoruz ve şirketimizin endüstriyel büyümesini kanıtlayan yeni alınmış birçok patentimiz de mevcut. Türkiye’de de lider olduğumuz ürünlerde öncülüğümüzü daha üst seviyeye taşıyarak yeni ürün ve teknolojiler geliştirip bunları da müşterilerimize sunmayı hedefliyoruz.

“Sektörün yetişmiş insan kaynağı eksiğine destek vermeye hazırız”

Türkiye’de perakende sektörü hakkında kısa bir değerlendirme yapar mısınız?
Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada sektör bir kaosun içinde. Aslında bu da sektörümüzün bir özelliği... Sekötürümüzde her dönem şirket evlilikleri ya da satın almalar çok yoğun. Çok sık değişiklikler olur. Pazar da bu oluşumlara göre şekilleniyor. OT/VT sektörü hacim ve ciro olarak bir bilişim sektörü değil. Yetişmiş insan kaynağı açığı olan bir sektör. Üniversitelerde bizim konumuzla ilgili bölümler maalesef yok. Yavaş yavaş bir şeyler yapılmaya çalışılıyor ancak bunun daha organize ilerlemesi gerekiyor. Biz bu anlamda talep gelmesi durumunda her türlü desteği vermeye hazırız. Yurt dışı, eğitim anlamında çok daha gelişmiş durumda. Türkiye’de sektörümüzün bir standartı maalesef bulunmuyor.

Ürünlerin servis garantisi nedir?
Datalogic teknik servisi konusunda çalışmalarına devam ediyor. Tüm Türkiye’ye hizmet verecek bir merkez kurmak üzere çalışmalarımızı sürdüyoruz. Garanti kapsamındaki ürünlerin her türlü bakım – onarım işlemlerini yapacağız. Ayrıca garanti sonrası hizmeti de vereceğiz. Bu merkezin dışında iş ortaklarımızla olan mevcut teknik servis anlaşmalarımız da devam edecek.

Perakendeye yönelik yeni ürünler var mı?
Türkiye’de yeni ürünleri pazara sunmamızın yanı sıra ihtiyaçlara yönelik olarak da ürünler tedarik ediyoruz. Bu konuda talep görebilecek yeni bir ürünümüz olan Jade’den biraz bahsetmek isterim. Jade, 360 derece okuma yapabilen bir ürün. AVM’lerin güvenlik girişlerindeki bant ya da havalimanlarında bagaj bantlarını düşünün. Buna benzer ancak tünel gibi değil, açık bir bant. Müşteri, alışverişini yaptıktan sonra ürünlerini bu banda koyuyor. 360 derece yerleştirilmiş okuyucular ise hızlıca ürünleri okuyor. Genelde bir kasiyer yok; sadece bir supervizor oluyor. Bu kasalar aynı anda dört müşteriye kadar da hizmet verebiliyor.



Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri