Yeni satın almayla Türkiye’nin en büyüğü Migros oldu

10 Haziran 2016 Cuma

Tesco Kipa’yı bünyesine katan Migros, bu satın almayla en fazla AVM’si olan şirket konumuna gelecek. Şu an 3 AVM’ye sahip olan Migros, Kipa’nın 31 AVM’sini de sepete eklediğinde 34 AVM’yle sayı bakımından sektörün en büyüğü olacak

yeni-satin-almayla-turkiyenin-en-buyugu-migros-oldu

Türkiye’de 203 market ve 31 alışveriş merkeziyle faaliyet gösteren İngiliz Tesco Kipa, Migros çatısı altına giriyor. Tesco PLC, Türkiye’deki iştiraki Kipa’yı Migros Ticaret’e satıyor. Söz konusu işlemin gerçekleşmesi, son yıllarda ciddi konsolidasyonlara sahne olan gıda perakendeciliğinde pazar paylarını değiştirecek olsa da asıl önemli etkisi alışveriş merkezlerinde (AVM) görülecek. Öyle ki, halihazırda 3 AVM’si bulunan Migros, Kipa hamlesiyle şirketin 31 AVM’sinin de sahibi olacak. Türkiye’nin Batı şeridinde Edirne’den Mersin’e kadar uzanan alanda yatırımları bulunan Kipa, sayı bakımından ülkede en fazla AVM’si bulunan şirket. Bu alanda en fazla yatırımı yapan şirketlerden Multi’nin Türkiye’de 15, Rönesans’ın 10, Torunlar GYO ve Özdilek’in 8’er AVM’si var.


Migros Ege’de çok güçlü konuma gelecek
Alman Real’i Beğendik’in, Kiler’i Carrefoursa’nın alması gibi son yıllarda dev birleşmelerin gerçekleştiği sektörde, Migros’un son hamlesi, Tesco Kipa’nın Ege Bölgesi’ndeki hâkimiyetiyle şirkete bölgesel üstünlük de sağlayacak. Migros, Ege’de doğan bölgesel zincir Tansaş’ı da 2005 yılında satın almıştı.


Migros, bu satın almayla toplam mağaza sayısını bin 613’e, tahmini pazar payını da yüzde 15’e yükseltecek. Yüzde 22.3 pazar payı bulunan BİM’in liderliği değişmeyecek olsa da kulislerde konuşulanlar ikincilik koltuğunun sağlamlaşacağı yönünde. Zira, indirimli market A101’in 5 bin mağazayı aştığı ve 9 milyar TL ciroya yaklaştığı, ürün çeşitliliği açısından da ulusal zincirler için önemli bir rakip haline geldiği de ifade ediliyor.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri