Yörsan, 2023 hedefine önem veriyor

09 Nisan 2013 Salı

Süt ve süt ürünleri sektöründe önemli bir yeri olan, 25 ülkeye ihracat gerçekleştiren Yörsan, 107 bin metrekarelik alanda günlük 1 milyon 200 bin litre süt işleme kapasitesine sahip tesislerde üretim gerçekleştiriyor. Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmada süt ve süt ürünlerinin önemine dikkat çeken Yörsan Fabrika Müdürü Ünal Mete, 2023 yolunda süt sektörüne önemli görevler düştüğünü söylüyor

yorsan-2023-hedefine-onem-veriyor

Uğur TATLI

Yarım asra yaklaşan Yörsan’ın süt ve süt ürünleri pazarındaki yeri hakkında bilgi alabilir miyiz? Sektördeki pazar payınız nedir?
Yörsan, Türkiye süt ürünleri pazarında önemli bir paya sahip. Peynir üretiminin yüzde 20-25’ini, yoğurt üretiminin ise yüzde 10-15’ini gerçekleştiriyoruz. Pazar payını artırmayı ve satışları en üst seviyeye ulaştırmayı hedefleyen markamız, her geçen gün bu amacına bir adım daha yaklaşıyor ve kendisine sürekli yeni ufuklar belirliyor.

Yörsan, süt ve süt ürünlerinde yeniliği seven bir marka görüntüsü çiziyor. Bu bağlamda 2013’te ne gibi yenilikler yapmayı planlıyorsunuz? Ürün gamınıza yeni ürünler eklenecek mi?
Süt sektöründe yeniliklerin öncüsü konumundayız. Yörsan olarak 2013 yılında; mevcut kapasitemizi koruyarak Ar-Ge faaliyetlerini artıracağız. Daha çok müşterimize ulaşmak için yeni damak tatlarının oluşturulması ve özellikle çocuk ürünlerinin üretiminin artırılmasını hedefliyoruz.

Tesislerinizin üretim kapasitesini öğrenebilir miyiz?
Balıkesir'in Susurluk İlçesi’nde 107 bin 415 metrekare alanda günlük 1 milyon 200 bin litre süt işleme kapasitesine sahip tesislerinde uluslararası standartlarda, hijyenik üretim şartlarında üretim gerçekleştiriyoruz.

Yörsan, kalite standartlarını belirledi

Son dönemlerde gıda güvenliği, markaların ince eleyip sık dokuduğu bir konu haline geldi. Aynı zamanda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, denetimlerini daha da artırdı. Köklü bir marka olan Yörsan’ın gıda güvenliğine yönelik gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?
Yörsan olarak, çiğ süt aşamasından başlayarak bitmiş ürün aşamasına kadar hammadde, yarı mamul madde ve nihai ürünlerimizde gerek Türk Gıda Kodeksi, uluslararası kodeksler (Codex Alimentarius, FDA) , TS EN ISO 22000 (HACCP) Gıda Güvenliği Standardı gerekse Yörsan Kalite Kriterleri’nin gerektirdiği birçok analizi, gıda güvenliği gereksinimleri açısından yapıyoruz. Bu anlamda prosesler ile ilgili kritik kontrol noktaları belirleyerek, gerekli izleme ve kontrolleri düzenli olarak gerçekleştiriyoruz. Kalite kriterlerimizi karşılayan ve fabrikamıza kabulü yapılan sütleri Türk Gıda Kodeksi’nin öngördüğü pastörizasyon normlarında pastörize ederek içerisinde bulunan patojen mikroorganizmaları öldürülmekle birlikte sütün besin değerlerinin de korunmasını sağlıyoruz. Öte yandan fabrikamızda bulunan teknik ekibin yanı sıra hammadde kalitesinden sorumlu, fabrikaya kabulü yapılacak sütlerin kalitesini denetleyen bir çiğ süt saha ekibimiz de bulunuyor. Bu ekip, sütün alımı yapılan tüm süt toplama merkezlerini, köyleri, çiftlikleri tek tek dolaşarak fabrikaya alınacak sütlerin kalite kontrollerini yapıyor. Ayrıca, çiğ sütlerin kalitesinin en üst seviyelerde korunması, fabrikaya güvenli ve bir şekilde ulaştırılması adına belirli noktalara süt toplama ve soğutma merkezleri kurduk. Bu sayede üreticiden alınan sütler soğutularak fabrikaya soğuk bir şekilde ulaştırılıyor.

Türkiye son yıllarda ihracatta önemli başarılara imza attı. Yörsan’ın da hatırı sayılır bir ihracat potansiyeli var. Hangi bölgelere ürünlerinizi ulaştırıyorsunuz? İhracatta neler hedefliyorsunuz?
25 ülkeye ihracat yapıyoruz. İhracat yaptığımız ülkeler arasında; ABD, Japonya, Suudi Arabistan, Almanya, Kosova, Arnavutluk, Singapur, Irak, Azerbaycan gibi ülkeler yer alıyor. 2013’te mevcut ihracat potansiyelini koruyarak ihracat yaptığımız ülke sayısını 40’a çıkarmayı hedefliyoruz.

Türkiye açısından 2023 yılı her açıdan farklı bir yıl olacak. Yörsan’ın 2023 hedeflerini okuyucularımızla paylaşır mısınız?
Türkiye, yıllık 14,5 milyon ton süt üretimi ile dünyada 7’nci sırada yer alıyor. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutlayacağımız 2023’e doğru ilerlerken yetkililer, tarım vizyonunu; tarımsal ekonomik büyüklük açısından dünyanın ilk 5 ülkesi içerisinde yer almak, 150 milyar dolar tarımsal hâsılaya ulaşmak, 40 milyar dolar tarım ihracatına sahip olmak şeklinde açıkladı. Bu hedef çerçevesinde 40 milyar dolarlık hedefimize ulaşmada et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünleri sektörlerinin ihracatının artırılması gerekiyor. Avrupa Birliği’nin Türkiye kaynaklı süt ve süt ürünlerine uyguladığı engel yüzünden 9 milyar euro’luk Avrupa pazarına ihracat gerçekleştiremiyoruz. İhracat sorununu aşabilmemiz için ülkemizde üretilen çiğ sütün kalitesinin Avrupa seviyesine, fiyatların ise dünya fiyatları ile rekabet edebileceğimiz seviyeye gelmesi gerekiyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri