YZB’de günün önemli konusu: Lokasyon

16 Nisan 2015 Perşembe

MÜSİAD Perakende Sektör Kurulu Başkanı Gökhan Er’in moderatörlüğünde; Penti Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo, CarefourSa Bilgi Sistemleri Direktörü, Önder Kaplancık ve Maptriks Kurucusu CEO Fatih Kuralkan perakendede lokasyonu konuştu

yzbde-gunun-onemli-konusu-lokasyon

Yerel Zincirler Buluşuyor 2’nci gününde de son hızıyla devam ediyor. Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen organizasyonda perakendenin önemli isimleri MÜSİAD Perakende Sektör Kurulu Başkanı Gökhan Er’in moderatörlüğünde lokasyon ve teknolojiyi konuştu.

Penti Yönetim Kurulu Başkanı, Sami Kariyo
“Lokasyon perakende için çok önemli. Lokasyon seçimini nasıl yapmalıyız? Nereye mağaza açacağız? Günümüzde herkesin dilinde bir kelime var: Big data. Nedir bu big data. Büyük veri demek değil, çok veri demek. Verinin çok olduğu yerde yanılma ihtimali çok fazla. Teknoloji bir alet ve enstrüman. Bizim onu her zaman kaybedebileceğimiz ihtimalini bilmemiz gerek. Bakkalların, bize yıllar önce gösterdiği saygı ve sevgiyi günümüzde perakendeciler yapabilmeli. Bunu teknoloji sayesinde gerçekleştirebiliriz. Dünya ciddi bir değişimden geçiyor. Bunun arkasında teknoloji var. Dünya yeniden yapılanıyor ve dijital bir dünya kuruluyor. Sanal dünya ile gerçek dünyanın birleşmesinden yeni bir dünya ortaya çıktı. ABD’de kurulan Über, isimli mobil ticari taksi firmasının değeri bugün 45 milyar dolara ulaştı. Teknolojinin iyi kullanılmasıyla kısa bir sürede çok büyük değerle yaratılabiliyor.”

CarefourSa Bilgi Sistemleri Direktörü, Önder Kaplancık
“Dünyada online ticaret yükseliyor. Türkiye’de de durum farklı değil. Biz online ticareti nasıl yapabiliriz? Sadece online ticaret ya da hem online hem de fiziksel mağaza birlikte olabilir. Bizim firmamız için en uygunu ikili sistem. Online satışta şunlara dikkat edilmeli, donanım-güvenlik, yazılım, servisler-arama motoru,  trafik edinme-dönüşüm ve sadakat. Mobil cihaz kullanımı günümüzde bilgisayar kullanımını geçti. Mutlaka sistemlerinizi mobile uygun hale getirmeniz gerekir. Bu dönüşüm biraz pahalı ama zamanla bu sisteme geçmek zorunlu. Biz lokasyon seçiminde etrafta müşteri toplayan diğer firmalara bakıyoruz. Eğer orada bir dükkan boşa düşüyorsa arkadaşlarımız bunu kayıt altına alıyor. Bölgeyi bütünsel olarak inceliyoruz. Bunların sonucunda mağaza açılışı hakkında karar veriliyor.”

Maptriks Kurucusu CEO, Fatih Kuralkan
“Biz firmalara nereye mağaza açacakları konusunda destek oluyoruz. Türkiye’de yaklaşık 2 buçuk milyon cadde ve sokak var. Karar aşamasında; insan trafiği, siyasal tercih, hava sıcaklığı gibi 300 çeşit değişkeni kullanıyoruz. Reklamcılık ve tüketiciye ulaşmanın da kuralları değişiyor. Gelecekte açık hava reklamcılığı önem kazanacak. Meydanlardaki büyük panolar yerine evlerin önünde küçük panolar olacak. İnsanlara tek tek ve anlık olarak seslenilecek. Bunlar da lokasyon tercihlerini ve perakendenin geleceğini etkileyecek.”

 


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri