Bana bilmediğim bir şey söyle

Perakende sektörü ile ilgili biri size bunu sorsa ne cevap verirsiniz?

Organize perakendenin payı artıyor.

Bu payın artması oldukça önemli!

Ancak bu payın artışının işletmelere maliyeti göz ardı edilemez boyutlarda!

Standartların giderek yükseldiği perakendecilikte, bu ligde kalmak isteyenlerin göz ardı edemeyeceği bir durum bu.

Biliyorum der.

 

Alışveriş merkezleri açısından bakarsak, kira sözleşmeleri sonrasında ortaya çıkan tablo, soru işaretlerini ortadan kaldırdı denilebilir mi? TL’ye dönmenin artısı kiracı açısından 1 yıl önünü görebilir bir maliyeti ortaya koydu. Yılsonu ortaya çıkacak enflasyon oranı ve Tüfe oranı önümüzdeki yıl kira artışları konusunda belirleyici olacağından perakendeciler aşısından hassasiyetle takip edilip beklendiğini söyleyebilirim.

 

Geçmişte bazı caddelerde kiracı çıkmadan dükkânların devir edildiği dönemler, yerini uzun süre asılı kalan kiralık tabelalarına bırakmıştı. Cadde mağazacılığı yerini yavaş yavaş alışveriş merkezlerine bırakıyordu.

Bazı AVM’ lerde bu boş dükkân görüntüleri artarak yaşanırsa işletmeye sıkıntı verebilir! (bazı yerlerde bu gözlemleniyor)

İyi lokasyonda olanların, güçlü markalar eşliğinde ve iyi yönetimle bunun üstesinden geleceklerini öngörmek mümkün. Doğru mağaza ve marka karmasının önemi burada tekrar ortaya çıkıyor.       Yeter ki o mağaza ve markalarda üretim, tedarik ve satışlarını devam ettirebilsinler.  

Zaten enflasyonla mücadelede içlerindeki markalarla birlikte giderek artan bir şekilde yer alıyorlar.

Biliyorum der.

 

Hiper ve süper market açısından baktığımızda, ulusal ve yerel zincirler olarak durum nasıl?

Maliyetlerin kısılması gerekecektir denirse eğer, çoğu kalemde ve zincirde bu zaten yapıldı diyebilirim.

Norm kadro gerekli denirse, ağırlıklı olarak çoktan beri uygulanıyor zaten.

Verimsiz mağazaları kapatalım denirse, siz hala açık tutanlardan mısınız diye sorarım?

Daha iyi lokasyonlara odaklanalım denirse, bulunduğu an tutulur ve tutuluyor da.

Bazı zincirler satıp çekilebilir mi? Olabilir ama bilsem de söylemem.

Biliyorum der.

 

Zincir mağazalar enflasyonla mücadelede de üzerine düşeni yapıyorlar ve yapmalılarda. Her geçen gün yeni firmaların kampanyalarını ve açıklamalarını da duyuyor ve izliyoruz.

Son dönemlerde fiyat artışları tarafından bakıldığında, hiper ve süper marketler açısından zorluk, kar marjları ve yılsonu karlılığının (eskiye oranla) düşük olması ve genel giderlerin oranının yükselmesi söylenebilir. Bu konunun ellerini biraz zayıflattığını söylemek mümkün sanırım.

Bu arada yeri gelmişken elektronik raf etiketinin önemine tekrar kısaca değinmek istiyorum.

Elbette fiyat artış hızı eski hızına gerileyecektir. Gerek etiket maliyeti gerekse de fiyat değişimlerindeki rahatlığı, eleman sayısının az olmasına rağmen tek duşla fiyat değişikli vb. özelliklerini de anımsadığımızda bu konu üzerine biraz daha yoğunlaşmak gerekecek diye düşünüyorum.  

Yerelinden ulusalına market sektörü, dün olduğu gibi bugünde üzerini düşeni yapacaktır.

Biliyorum öylede olmalı der.

 

Ama süreci iyi anlatmanın önemine de değinmeden geçemeyeceğim. Rahmetli Erol Uras’ın tabiriyle; “Ayşe Teyze” ve “Ali Rıza Amca”ya bunu iyi anlatmak gerektiğine inanıyor ve altını çizmek istiyorum.

Ne der bilmiyorum?

 

Bu süreçten en az etkilenecek formatı ise, indirim marketleri olarak öngörmekteyim.

Perakende sektörü, çalışanlarından yöneticilerine, patronlarından dernekler ve federasyonlarına kadar, tedarikçilerinden iş ortaklarına dek bu süreçte el ele vermelidir.

Güçlü ve sağlıklı bir perakende sektörü tüm paydaşlarına katkı sağlayacaktır. Nedenleri ve boyutları ne olursa olsun krizler bitmekte, yapılanlar ve uygulamalar ise akıllarda kalmaktadır.

Kriz deneyimi olan perakende sektörü, umarım en az hasarla hedeflediği limana varacaktır.

Ne dersiniz?