Format, rekabet ve 2019

Her yıl bir önceki seneye oranla zorlaşan perakende sektörü açısından 2019 doğallıkla önemli.

Perakende açısından nasıl bir yıl olacak?

Zor bir yıl mı olacak?

Kanımca evet.

2018 gibimi olacak?

Muhtemelen daha zor olabilir.

2018 kolay mıydı?

Hayır değildi.

Peki, ne ve neler önemli olacak?

Müşteri gene birinci önceliğimiz olacak ve olmazsa olmazımız olduğuna göre o açıdan değişen bir şey olmayacağını söylemek normal.

Verimlilik üzerine daha fazla odaklanılacak.

Hangi formatta olursak olalım verimlilik gene gündemdeki yerini koruyacak.

Bu yüzden farklı formatların farklı sorunları ve fırsatları olduğunu da unutmamak gerek.

E – ticaret pazardaki pay artışını sürdürecek. Bu bazı mağazalarda çeşitli sebeplerle yaşanan kapanmaları belli bir açıdan geri kazanabilir.

Küçük formatların yükselişi sürüyor ve sürecek gibi de görülüyor. Örnek; “ Küçük format ve parfümeriler bu yılda en hızlı büyüyen kanallar.” (1)

Yılın ilk günlerinde duyurulan, değişim yapılan bir formata da dikkat çekmek istiyorum.

OPET, bin 600’ü aşkın istasyonda yer alan Fullmarketlerini 10 kategoride binden fazla ürünün yer aldığı Ultramarket’e dönüştürüyor. Burada dikkat çekmek istediğim nokta işbirliği yapılan firmaların kendi kategorilerinde de mağazaları olması. Örnek; Rossmann, Koçtaş gibi.

Bu işbirliği verimli olursa örneklerini daha fazla görebileceğimizi düşünüyorum. Bakalım nasıl bir sinerji ortaya çıkacak.

Hipermarketler alan verimliliğini uzun zamandır tekrar elden geçirdi ve yapıyorlar da.

“Kasım ayında, kategoriler bazında metrekare verimliliğinde en yüksek artış hipermarket kategorisinde yaşandı. Hipermarket kategorisi metrekare verimliliği geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre enflasyondan arındırılmadan yüzde 31,3’lük artış kaydetti. Geçtiğimiz yılın Kasım ayı ile karşılaştırıldığında AVM’lerdeki diğer alanlar kategorisi metrekare verimliliği yüzde 26,5, yiyecek içecek kategorisi metrekare verimliliği yüzde 21,8, giyim kategorisi metrekare verimliliği yüzde 19,8, teknoloji kategorisi metrekare verimliliği yüzde 18,1, ve ayakkabı kategorisi metrekare verimliliği yüzde 16,5 artış gösterdi.”(2)

Küçülerek büyüme veya verimsiz mağaza ve/veya bölümlerin kapatılması uygulamaları devam edecek. ‘Bayrak dalgalandırmak’ için açılan veya açık tutulan mağazalar azalacak ya da açılmayacak.

Bu nedenle alan verimliliği üzerinde her zamankinden belki de daha fazla durulacak.

Alan ve kategori yönetimlerinin uygulamaları ve kontrolleri daha çok önem kazanacak!

Private Label (PL) ürünlerin artan önemi ve pazar payı kapsamında kategori veya ürün bazında sayıları artacak. Örnek; “ Alışverişçilerin yüzde 74’ü, private label ürünlerin fiyatlarını önde gelen markalı ürünlerle kıyaslıyor.” (3)

“Fiyat/Kalite performansı private label tüketiminde en çok sözü edilen etken.”(4)

Norm kadroyu saymıyorum bile! Zaten çoğu işletmede olmazsa olmazlar içerisinde.

Yeter ki ‘kaş yapalım derken, göz çıkarılmasın’ bu sebeple müşteri kaybı yaşanmasın!

Unutmamalıyız ki alışverişçilerin çok duraklı alışverişi, bu yılda önündeki seçenekler içerisinden seçimini yapacak. Perakendeci için pazar payını korumak ve arttırmak her zamanki gibi önemini koruyacak. “Haneler alışveriş için yıl içerisinde 13,5 farklı nokta geziyor, bu da demek oluyor ki aslında her kanal alışverişçisi birbirinden çokta farklı kişiler değil.”(5)

Firmaların sosyal medya uygulamalarından, e – ticarete, çeşitli formatlardaki mağazalardan, işletmelere bu pastadan alınan pay ve bunu korumak önemli!

Ülkemize ve sektörümüze verimli bir 2019 dilerim…

 

(1)Kaynak: Nielsen Perakende Paneli 

(2) Kaynak: Perakende org 10 Ocak 2019

(3) Kaynak: Nielsen

(4) Kaynak: Nielsen Shopper Trends 2018

(5) Kaynak: İpsos 25 Ocak 2018 (özetle)