E-ticaret hacminde en büyük payı perakende sektörü aldı

IdeaSoft CEO’su Seyhun Özkara, pandemi öncesinde e-ticarette online perakendenin yüzde 45 seviyelerinde olduğunu, pandemiyle birlikte perakendede ciddi artışlar görüldüğünü belirtti

E-ticaret hacminde en büyük payı perakende sektörü aldı

Pandemiyle birlikte e-ticarete geçen işletmelerin sayısının artığını ve mağazaları kapanan işletmelerin de e-ticarete başladığını belirten IdeaSoft CEO’su Seyhun Özkara, perakende sektörüyle ilgili önemli bilgiler verdi.

Pandemi sürecinde fiziki mekanların taşıdığı risk nedeniyle pek çok şey dijital ortama taşındı. Bunların başında ise alışveriş geldi. Çalışma hayatını da derinden etkileyen COVID-19 salgını, insanları e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmaya ve birçok hizmeti bu şekilde almaya yönlendirdi. Hem üreticiler hem de tüketiciler e-ticarete yönelirken, online satış kanallarının Türkiye'de kaydettiği büyüme dikkat çekti.  

Geçen yıl online perakende e-ticaret hacminin yüzde 48'ini oluşturuyordu ve geçtiğimiz yıl 83.1 milyarlık e-ticaret işlemi gerçekleşti. Pandemi nedeniyle online otel ve tatilin düşüşe geçmesiyle birlikte perakendede gözle görülür bir artış yaşandı. Özkara; “Resmi rakamlar henüz açıklanmadı ancak bu sene 120 milyar TL'ye tamamlandığını düşünüyorum. Perakende sektöründe büyüme olduğu aşikar. IdeaSoft olarak 11 bin müşterimiz de pandemiyle birlikte yüzde 110-120 büyüdüler” şeklinde görüşlerini belirtti.

Özkara son olarak: “E-ticaretteki büyümeyi hem Türkiye özelinde görmek hem de diğer ülkelerle karşılaştırmak adına kullandığımız online perakendenin toplam perakendeye oranı vardır. Bu oran satılan her 100 üründen kaçının internetten satıldığını gösterir. Bu rakamda 2013’ten bu yana her yıl ortalama %1 civarından bir büyüme olurdu. Pandemi dönemi ve perakendenin de kapalı kaldığı dönemle birlikte bu rakam yüzde 10'lara ulaştı. Hızla dijitalleşen dünyada bu rakamın kısa sürede daha da artacağını düşünüyorum.” dedi.