İstanbul PERDER üyelerinden “Yonca Gıda” tesislerine ziyaret

İstanbul PERDER üyeleri, iş ortaklarının üretim süreçlerinin ve fabrika standartlarının yerinde görülmesi adına Manisa’nın köklü firmalarından olan Yonca Gıda fabrikasını ziyaret etti

İstanbul PERDER üyelerinden “Yonca Gıda” tesislerine ziyaret

İstanbul PERDER üye ve satın alma yöneticilerinin katılım sağladığı 2 günlük program, Manisa’nın organize sanayi bölgesinde bulunan Yonca Gıda merkezinde alınan kahvaltı ile başladı. Kahvaltının ardından Yonca Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sait C. Türek işletmeleri hakkında bilgi paylaşımında bulundu. Türek, Yonca Gıda’nın 1981 yılında Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulduğunu, tüm sektörler arasında Türkiye’nin en büyük ilk 500 Sanayi Kuruluşu’ndan biri olduğunu aktardı. Türek, geçtiğimiz yıl 80 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini, bu yıl ise ihracatlarının 100 milyon doları aştığını belirterek, iç pazarda da bu iş birliklerini güçlendirmek istediklerini söyledi. Yonca Gıda ailesi olarak İstanbul PERDER üyelerini ağırlamaktan mutlu olduklarını dile getiren Türek, tüm katılımcılara teşekkür etti. Ardından İstanbul PERDER Başkanı Ramazan Ulu’ya söz verildi. Ulu, Yonca Gıda’ya misafirperverliği için teşekkür ederek: “Yerel perakendeciler olarak bizler her zaman yerli üreticilerimizin yanındayız. İlişkilerimizi güçlendirmek, tedarikçi firmalarımızla gerçek birer iş ortağı gibi çalışmak adına iletişimi daha çok güçlendirmeyi arzu ediyoruz. Bu nedenle üretim tesislerini gezmek, yerinde incelemek bizler için çok önemli. Bu anlamda bizlere sonuna kadar kapılarını açan, bizleri en iyi şekilde ağırlayan Yonca Gıda ailesine teşekkür ederim.” dedi.


Gezide, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yaklaşık 60 bin m² alanda kurulu olan yağ tesisleri, Karaağaçlı bölgesinde yer alan konserve ve sos işletmesi, Saruhanlı bölgesinde bulunan turşu işletmeleri gezildi. Gezi esnasında Yonca Gıda yöneticileri tüm üretim süreçleri hakkında bilgi paylaşımında bulundu. Organizasyonun ilk günü, akşam hep birlikte yenilen yemek ile son buldu.


Programın 2’nci günü ise, İstanbul PERDER üyeleri tarafından gerçekleştirilen üye toplantısı ile başladı. Toplantıda sektörün mevcut sıkıntılarının istişaresi gerçekleştirildi. Yılbaşı itibariyle uygulamaya alınacak olan ücretli poşet satışı hakkında bilgi paylaşımında bulunuldu. Ticaret Bakanlığı tarafından uygulamaya alınan yerli ve yerel üretim uygulamasının detayları aktarıldı. Son olarak da 11/12 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Yerli Market Haftası Fuarı hakkında bilgi verildi.


Ardından Manisa’nın Muradiye ilçesine 2010 yılında bin dönüm arazi üzerine doğal peynir ve tereyağı üretimi yapmak amacıyla kurulu olan Hasan Türek Çiftliği ziyaret edildi. Program, Manisa şehir gezisi yapılarak son buldu.