AVM ciro endeksi yükselişte

14 Kasım 2012 Çarşamba

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından oluşturulan AVM Endeksi’nin Eylül ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi 2012 üçüncü çeyrekte 2011’e göre yüzde 22 artarak 131 puana ulaştı

avm-ciro-endeksi-yukseliste

2012 Eylül ayında 131 puana ulaşan endeks ile cirolarda bir önceki yılın aynı dönemine göre  yüzde 21 artış gerçekleşmiş oldu. Bir önceki ayın aynı dönemine göre 2012 Eylül ayında Türkiye genelinde AVM’lerin metrekare ciroları yüzde 21 artışla 498 TL olarak gerçekleşti.

2011 Eylül ayına göre, 2012 Eylül ayında cirolar İstanbul’da 464 TL/metrekareden 580 TL/metrekareye, Anadolu’da ise 379 TL/metrekareden 443 TL/metrekareye ulaştı.

Ayakkabı ve giyim ciroları yine önde
Geçen yılın Eylül ayına göre  2012 Eylül ayında ayakkabı ve çanta ciroları ile  giyim ve aksesuar ciroları yüzde 26, hipermarket ciroları yüzde 19, AVM’lerdeki yiyecek-içecek alanlarının ciroları yüzde 18, teknoloji market ve elektrikli eşyalar ciroları yüzde 14 ve AVM içerisindeki diğer mağazaların cirolarında ise yüzde 16 oranında artış görüldü.

Ziyaret sayısı endeksi
Ziyaret sayısı endeksinde 2011 yılı Eylül ayına göre endeks değeri sabit kalarak 95 puan olarak gerçekleşti.

AVM Endeksi Eylül ayı sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hakan Kodal, “AVM sektöründe büyüme devam ediyor. Özellikle 3’üncü çeyreteki artış oldukça iyi. Geçen yıla göre bayramın Eylül’den Ağustos’a kaymasına rağmen Eylül'de gerçekleşen yüzde 21 artış ise çok iyi bir skor. Giyim ve aksesuarlarda yüzde 26 artış beklentilerimiz paralelinde ancak hipermarket harcamalarındaki yüzde 19 artış ise sürpriz oldu. Bu ailelerin okul alışverişinin bir kısmını hipermarketlerden yaptığını gösteriyor. Bu artışlar ile yıllık ciro hedefimizi rahatlıkla aşarak 50 milyarın üzerinde çıkacağımızı düşünüyorum” dedi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri