Aykim, kapasitesini 70 bin tona çıkaracak

28 Mart 2013 Perşembe

Aykim; Tex, Aspirix, Özcan, Babylife markalarıyla genel ve özel temizlik ürünlerinin satışını gerçekleştiriyor. Bu yıl içerisinde yeni yatırımlar yapacaklarını belirten Aykim Yönetim Kurulu Başkanı Turan Aydoğdu, yeni yatırımla beraber Aykim’in kapasitesinin 70 bin tona ulaşacağını söylüyor

aykim-kapasitesini-70-bin-tona-cikaracak

Uğur TATLI

1994 yılında yüzde 100 yerli sermayeyle kurulan Aykim Temizlik Maddeleri’nin hızlı tüketime yönelik sunduğu marka Tex açısından 2012 nasıl geçti?
2012’nin Aykim için başarılı geçtiğini söyleyebiliriz. Tonaj  ve ciro anlamında yaklaşık yüzde 20 mertebesinde bir büyüme gerçekleştirdik.

Tex’in ürün çeşitliliğiyle ilgili bilgi verir misiniz?
Tex markalı ürünlerimizi mutfak, çamaşır, genel temizlik ve kişisel temizlik ürünleri olarak 4 ana başlıkta toplayabiliriz. Ürünlerimizi farklı ambalaj renk ve kokularda 300 barkodla tüketicinin beğenisine sunuyoruz. Ayrıca Aspirix markalı çok maksatlı genel temizlik ürünümüzle de 4 farklı ambalaj  ve barkodla raflarda yer alıyoruz. Yine Arap sabununda da  Özcan  ve  Tex  markalarımızla sektörün önde gelen üreticileri arasındayız.

2013’te gerçekleştirmeyi düşündüğünüz yatırımları öğrenebilir miyiz?
2013 yılı ilk yarısında yatırımını tamamlayacağımız yeni tesisimizde daha çok çevre dostu ekolojik temizlik ürünleri yapacağız. Bu tesisimiz, GMP’ye (İyi üretim uygulamaları) uygun tam otomasyonlu özel bir tesis olacak. Yeni yatırımla beraber Aykim’in kapasitesi yıllık 70 bin ton seviyelerine çıkacak.

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz private label pazarı, gün geçtikçe etkinliğini artırıyor. Bu pazarın önemli bir oyuncusu konumunda bulunan Aykim, hangi ürünleriyle bu sektörde yer alıyor?
Aykim olarak daha çok kendi markalarıyla üretim yapmakla beraber yurt içinde ve bazı ihracat müşterileri için genel temizlik, mutfak, çamaşır, likit sabunlar ve ıslak havlularda özel markalı ürünler yapıyoruz.

“500 milyar dolarlık ihracat hedefine katkı sağlayacağız”

Tex markasıyla hangi perakende zincirlerinde varsınız?
Tex, Aspirix, Özcan, Babylife markalarımızla  İstanbul’da ve Anadolu’nun bütün illerindeki yerel zincirlerde ürünlerimiz satışa sunuluyor. Tex, Aspirix, Özcan ve Babylife markalarımıza Onur Market, Adesa, Şaypa, Rammar başta olmak üzere birçok marketten ulaşılabilir.

Türkiye, 2023 hedefleri doğrultusunda 500 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmayı hedefliyor. Markanızın ciddi bir ihracat potansiyeli var. Hangi coğrafyalara, ülkelere ürünlerinizi ulaştırıyorsunuz?
Tex ve Aspirix’i; Almanya, Hollanda ve Balkan ülkelerinin çoğuna ihraç ediyoruz. Ayrıca Orta Asya’da Türk Cumhuriyetleri’nde ve Afrika’nın kuzeyinde 22 ülkeye ihracat yapıyoruz. Ülkemizin 2023 hedefi olan 500 milyar dolar ihracat hedefine önemli katkılarımız olacağına inanıyoruz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri