CCİ, tüm zorluklara rağmen büyüyor

07 Kasım 2014 Cuma

10 ülkede 23 fabrikası ile faaliyet gösteren Coca-Cola İçecek, 2014 ilk dokuz ay sonuçlarını açıkladı. Şirketin konsolide satış hacmi uluslararası operasyonlardaki yüzde 16’lık büyümenin etkisiyle yüzde 9 artışla 933 milyon ünite kasaya ulaşırken, net satışları yüzde 17 artışla 4,9 milyar TL olarak gerçekleşti

cci-tum-zorluklara-ragmen-buyuyor

Anadolu Grubu’nun ana hissedarı olduğu Türkiye, Orta Doğu, Orta Asya ve Pakistan’da 23 fabrika ve 11 bini aşkın çalışanıyla faaliyet gösteren Coca-Cola İçecek’in (CCİ) CEO’su Burak Başarır şirketin ilk dokuz aylık finansal sonuçlarını açıkladı. Zorlu şartlara rağmen yılın ilk dokuz ayında önde gelen pazarlarının tamamında büyüme kaydettiklerini belirten Başarır, “Güçlü marka portföyümüz ve gelecek vaat eden coğrafyamızın ilerleyen dönemlerde de sağlıklı bir büyüme ve karlılık getireceğine inanıyorum” diye konuştu. CCİ’nin ilk dokuz ayda konsolide satış hacmi yüzde 9 artış göstererek 933 milyon ünite kasaya, net satışları yüzde 17 artışla 4,9 milyar TL’ye, FAVÖK’ü yüzde 13 artışla 891 milyon TL’ye, net karı ise Pakistan’ın tam konsolidasyonundan kaynaklanan tek seferlik gelir hariç tutulduğunda yüzde 19 artarak 352 milyon TL’ye ulaştı.

2014’ün ilk dokuz ayında, uluslararası operasyonların hacminin yüzde 16 arttığını ve toplam hacimdeki payının yüksek organik büyümeye bağlı olarak geçen yılın aynı dönemine göre 3 puan artarak yüzde 49’a yükseldiğini belirten Başarır “Uluslararası operasyonlarımız, Kazakistan’daki ekonomik zorluklar, Pakistan’daki siyasi gerilim ve Irak’taki güvenlik sorunlarına rağmen çift haneli büyümeye ve FAVÖK marjında iyileşme göstermeye devam etti” dedi.

CCİ’nin Pakistan operasyonu ilk dokuz ayda yüzde 17 hacim artışı göstererek son 5 yıllık ortalama büyümesine paralel bir performans gösterdi. Güçlü yerel pazarlama kampanyaları satış hacmindeki büyümeyi destekledi. CCİ’nin uluslararası operasyonlardaki ikinci büyük pazarı olan Irak operasyonları ilk dokuz ayda Kuzey Irak’taki güvenlik sorunlarına rağmen yüzde 10 hacim artışı sergiledi. Bölgedeki tüm pazarların çift haneli büyüme kaydetmesiyle, Orta Asya operasyonları ilk dokuz ayda yüzde 18 artışla güçlü satış hacmi büyümesi sergilemeye devam etti. Bölgedeki en büyük pazar olan Kazakistan’da ilk dokuz ayda yüzde 21 hacim artışı gerçekleşti. Nevruz, FIFA World Cup ve Fanta Gençlik Festivali gibi başarılı pazarlama kampanyaları hacim artışına kakı sağladı. Türkiye’de ise gazsız içecek kategorisindeki büyümenin de etkisiyle satış hacmi yüzde 4 arttı.

Faaliyet gösterdikleri bölgelerde çeşitli zorluklardan geçtiklerini belirten Başarır, “Bölgesel bir şişeleyici olarak kişi başı gazlı içecek tüketiminin düşük olduğu, nüfus ve büyüme trendleriyle büyük potansiyel vaat eden bir coğrafyada faaliyet gösteriyoruz. Şirketimizin bu zorlu dönemleri atlatacak ve riskleri en aza indirecek doğru kararları alacak bilgi ve birikime sahip olduğunun altını çizmek isterim. Güçlü marka portföyümüz ve gelecek vaat eden coğrafyamızın ilerleyen dönemlerde de sağlıklı bir büyüme ve karlılık getireceğine inanıyorum” dedi.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri