Cepten alışveriş artıyor

09 Kasım 2012 Cuma

Mobil cihazlardan alışveriş yapanların sayısı iki yıl içinde yüzde 50 artarak, 2014 yılı sonunda 580 milyon olacak. Juniper araştırma şirketinin raporundan derlenen bilgilere göre, her geçen gün daha çok tüketici hem içerik hem de ödeme mekanizması açısından mobil teknolojileri tercih ediyor

cepten-alisveris-artiyor

Perakendeciler için mobil teknolojilerin dağıtım kanallarının çeşitliliği açısından büyük fırsat yarattığı belirtilen raporda, tüketicilerin güvenlik konusundaki endişelerinin de sürdüğü vurgulandı. Raporda, ayrıca toplam yıllık ödeme rakamının beş yıl içerisinde 730 milyar dolara ulaşacağı öngörüsü de yer aldı.


“Dünyayı şekillendiriyor”
Konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Turkcell'in Yeni Teknoloji İşlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar, mobil iletişim teknolojilerinin dünyayı yeniden şekillendirdiğini, her alanda insan hayatını kolaylaştırdığını ve hemen hemen her sektörde iş yapış şekillerini değiştirdiğine işaret etti.

Bayrakdar, şunları kaydetti: “Bu baş döndürücü dönüşümün mobil ödeme sistemlerine yansımasıyla birlikte alışveriş yapma şeklimiz ve ödeme yapmak için kullandığımız yöntemler önümüzdeki 5 yıl içinde çok ciddi şekilde değişecek ve m-ticaret (mobil ticaret) odaklı yepyeni bir ekonomi ve ekosistemi ortaya çıkacak. e-ticaretin önemli bir bölümünün mobil cihazlardan gerçekleşmesinin yanı sıra perakende, hizmet ve ulaşım gibi alanların rol oynadığı fiziki dünyada, mobil cihazlar ana tüketim ve ödeme aracı haline gelecek. Arama, karşılaştırma, güvenli işlem yapma, indirim ve kampanya yönetimi, mobil sadakat, sosyal ticaret, konum bazlı servisler, üst düzey kişiselleştirme, interaktivite, yeni nesil mobil pazarlama ve mobil ödeme gibi fonksiyonları tek bir platform üzerinden sunabilen mobil ödeme sistemleri dijital ve reel ticarettin kilit aracı haline gelecek.”

Gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Bayrakdar, m-ticaret platformunun temellerini uzun yıllar önce atmaya başladıklarını dile getirdi.

Müşterilerinin tüketim ve finansal ihtiyaçlarının hemen hepsini cep telefonları üzerinden mobil bir cüzdan ile yapabilecekleri bir gelecek hayal ettiklerini anlatan Bayrakdar, “Bu hayalimizi kısa bir süre önce Turkcell Cüzdan ile hayata geçirdik. Bankalar ve söktürün diğer oyuncularıyla birlikte çalışarak kurduğumuz altyapı sayesinde Turkcell Cüzdan dünyanın en gelişmiş mobil cüzdan çözümü haline geldi.”

Kaynak: HürriyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri