Dev şirketin perakende sektörü raporu sonuçları belli oldu

05 Mart 2013 Salı

DHL’in 2012’de gerçekleştirilen ve perakende sektörü yöneticilerine bir rehber niteliği taşıyan araştırmasının sonuçları belli oldu

dev-sirketin-perakende-sektoru-raporu-sonuclari-belli-oldu

“Yeni Trendler Sonucunda Baş Döndürücü Hızla Değişen Perakende Sektöründe Geleceğe Bakış” adını taşıyan rapor perakende sektöründeki son trendleri gözler önüne serdi. Rapor hazırlanırken Levi’s, LC Waikiki, Foot Locker, Adidas, Crocs gibi perakende şirketlerinin tedarik zincirinden sorumlu üst düzey yöneticileriyle görüşmeler yapıldı.

Online satış kanalı güçleniyor
Rapora göre perakende sektörü, mağazalar gibi geleneksel satış noktalarından, e-mağaza, televizyon, katalog, cep telefonu gibi gibi farklı kanallara kayıyor. Araştırma, Avrupa’daki satış kanalı oranı dağılımının, yüzde 55 toptan, yüzde 35 perakende ve yüzde 10 online olduğunu ortaya koyuyor. ABD’de ise bu dağılım neredeyse eşitlenmek üzere. Raporda Türkiye’nin adı, online satış trendine ivme kazandıran gelişmekte olan pazarlardan Güney Avrupa ve Rusya’nın yanı sıra Kuzeybatı Avrupa ile birlikte anılıyor. Yükselen online satış ve çok kanallı satış trendi kapsamında, şirketler lojistik maliyetlerini azaltmak, müşteriye ulaşım hızını artırmak ve gelişen pazarlar olan Türkiye ve Rusya’daki pazarları daha iyi değerlendirmek için, bölgeye hizmet verecek depolarını Türkiye ve Rusya’ya taşıma seçeneklerini inceliyorlar.

Rakiplerden hızlı tepki vermek ve esneklik her zamankinden önemli
DHL’in yaptırdığı araştırma Türkiye’deki perakende sektöründeki markaların henüz online satıştan doğacak faydayı maksimize edecek IT, operasyon, finans ve lojistik altyapısını tamamlamış durumda olmadığını gösteriyor. Rapor temel olarak, şirketlerin sahip olduğu stratejik bir varlık olan tedarik zinciri yönetiminin şirketin ana iş stratejileri tarafından belirlenmesi gerektiği mesajını veriyor.

“Tedarik zinciri üst düzey yöneticisinin satış ve kârlılığa etkisi arttı”
Perakende sektöründe bu yıl özel olarak odaklanmayı hedeflediklerini dile getiren DHL Supply Chain Türkiye Genel Müdürü Hakan Kırımlı, “Bugün perakende şirketlerinin satış ve kârlılıklarını etkileyen üç ana faktör bulunuyor. Zamanında teslimat, ürün kalitesi ve maliyetler. Doğru model ile tedarik zinciri yönetiminin bu faktörlerden teslimat ve maliyetlere doğrudan etkisi bulunuyor. Her şirket için de tek bir doğru model yok maalesef ama bir gerçek var. Değişen trendler kapsamında doğru lojistik altyapısının modellenmesi, şirket içerisinde büyüme stratejileri oluşturulurken, tedarik zinciri departmanından sorumlu direktör pozisyonundaki kişilerin bu stratejilerin oluşumda aktif rol alması ve bu süreçte perakende sektöründe deneyimli, küresel operasyon yönetimi becerisi olan bir lojistik şirketi ile işbirliği yapılması çok önemli” şeklinde konuştu.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri