Hayat Kimya’dan 150 milyon dolarlık yatırım

28 Eylül 2012 Cuma

Temizlik ve kişisel bakım sektörünün önemli firmalarından Hayat Kimya, 2012’de dev bir yatırıma imza atmaya hazırlanıyor. Yılsonunda İran’da devreye girecek kâğıt fabrikası ile yıllık üretim kapasitesini 190 bin tona yükseltecek olan marka, bu hamleyle birlikte Orta Doğu ve Balkanlar’ın en büyük temizlik üreticisi unvanını da hanesine yazacak. Temizlik kâğıdındaki atılımlarının iç piyasayla sınırlı olmadığını belirten Hayat Kimya Kâğıt Fabrikası Direktörü Lütfi Aydın, “150 milyon dolar yatırım yaptığımız fabrika, 500 kişiye iş imkânı sağlayacak” diye konuştu

hayat-kimyadan-150-milyon-dolarlik-yatirim

Uğur TATLI   

Hayat Kimya, 2011’de temizlik kâğıtları kategorisinde yaklaşık yüzde 25’lik bir pazar payına ulaştı. Peki, 2012’nin ilk 6 ayını baz aldığımızda nasıl bir ilerleme kaydettiniz? Pazar payınızda artış yaşandı mı?
Hayat Kimya olarak yoğun fiyat rekabetinin yaşandığı temizlik kâğıdı kategorisinde pazarın büyümesiyle ve kapasite artışımızla doğru orantılı üretim ve satışlarımızda artış kaydediyoruz. Amacımız, kapasite liderliğinin yanı sıra kısa sürede pazar liderliğini de ele geçirmek.

Temizlik kâğıdı ürün grubunda; Papia, Familia ve Teno markalarıyla yer alıyorsunuz. Aynı ürün için 3 farklı marka bulundurmanızın nedenlerini öğrenebilir miyiz? Bu üç markayı nasıl konumlandırıyorsunuz?
Temizlik kâğıdı kategorisinde farklı hedef kitlelerine hitap edebilmek için 3 farklı marka ile yer alıyoruz. Papia, 3-4 hatta 6 katlı ürünleri ile Türkiye’nin en kaliteli temizlik kâğıdı markası olmak amacıyla yola çıktı. Familia, avantajlı kategoride yer alan markamız. Hem kaliteli hem de uygun fiyatlı ürünleri ile özellikle yoğun olarak temizlik kâğıdı tüketen kalabalık ailelere hitap ediyor. Teno ise ekonomik segmentte konumlandırdığımız markalarımızdan biri. Teno, sunduğu kaliteli ürünleri sayesinde bu kategoriye yeni bir soluk getirdi ve tüm markalarımız kısa süre içerisinde Türkiye’deki temizlik kâğıdı segmentinde kalite kriterlerini yükseltti.

Yıllık 130 bin ton üretim

Hayat Kimya’nın Kocaeli fabrikası, kâğıt üretiminde birçok yeniliğin kapılarını açtı. Aynı zamanda kısa süre önce temizlik kâğıdı üretiminde dünyanın en hızlısı unvanını da aldınız.  Bu bağlamda üretimde ne tür teknolojiler kullanıyorsunuz?
2010 yılından bu yana SCA’ya ait olan hız rekorunu, Hayat Kimya Kağıt Grubu olarak güçlü ve donanımlı ekibimizle egale ederek temizlik kağıdı üretiminde dünyanın en hızlısı olduk. Bir sene önce devreye aldığımız Metso kâğıt makinemiz ile Haziran ayında kağıt makinesinin üretim hızını 2 bin 210 metre/dakikaya çıkardık ve bu hızda 24 saat kesintisiz üretim yaparak dünyanın 2’nci büyük kağıt üreticisi olan SCA’nın rekorunu da kırmış olduk. Mevcut diğer makinemizle birlikte yılda 130 bin ton temizlik kâğıdı üretimi gerçekleştirebiliyoruz. Ekip olarak çalışmalarımızı sürdürerek bu başarımızı sürdürmek istiyoruz. Yeni yatırımlar için üretim verimliliğimizi her geçen gün daha da artırıyor ve daha hızlı olabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz.

Türkiye, 2023 hedefleri doğrultusunda 500 milyar dolarlık bir ihracat rakamına ulaşmayı hedefliyor. Hayat Kimya gibi büyük firmalar, bu hedefe ulaşmada önemli bir köprü görevi görüyor. Bu bilgiler ışığında kâğıt grubundaki ürünlerinizi hangi ülkelere ihraç ediyorsunuz?
Kapasitemizdeki artışa paralel olarak özellikle son 2 yılda temizlik kâğıdı ihracatımız yüzde 300 oranında yükseldi. Bitmiş üründe Azerbaycan, Gürcistan, Moldova, Cezayir, Bulgaristan, Romanya başta olma üzere Mısır, Avustralya, Ukrayna gibi birçok ülkeye ihracatımız mevcut. Yarı mamulde de İngiltere, Yunanistan, Bulgaristan, Rusya ve İran gibi birçok ülkeye bobin ihracatı gerçekleştiriyoruz.

Yeni yatırım yolda

Bu yıl içerisinde İran’da bir fabrika yatırımı gerçekleştirme planınız var. Yatırım detaylarıyla ilgili bilgi alabilir miyiz? Bu hamleyle birlikte neler değişecek?
Hayat Kimya’nın temizlik kâğıdındaki atılımı sadece iç piyasayla sınırlı değil, 2012 yılsonunda İran’da devreye girecek kâğıt fabrikamız ile 2012’de Orta Doğu ve Balkanlar’ın en büyük temizlik kâğıdı üreticisi olmaya hazırlanıyoruz. İran’ın Zencan Eyaleti’nde 150 milyon dolar yatırımla başladığımız fabrikada, yıllık 60 bin ton üretim kapasitesiyle 500 kişilik istihdam yaratacağız. İran’da yeni fabrikamızın devreye girmesiyle birlikte Hayat Kimya’nın temizlik kâğıdı üretim kapasitesini yıllık 190 bin tona yükselteceğiz.

Türkiye’deki tüketicilerin temizlik kâğıdı kullanım alışkanlıkları hakkında bilgi alabilir miyiz? Bildiğim kadarıyla ülkemizde temizlik kâğıdı kullanımı pek yaygın değil. Son yıllarda nasıl bir ilerleme kaydedildi?
Türkiye’de yıllık temizlik kâğıdı kullanımı kişi başı 5 kilogram civarında. Avrupa’da tüketim ortalamasının yıllık kişi başı 15 kilogram olduğunu düşünürsek, Avrupa ortalamasının oldukça gerisindeyiz. Öte yandan Türkiye’de temizlik kâğıdı pazarı her yıl yüzde 10-12 arasında düzenli bir şekilde büyümeye devam ediyor. Özellikle kâğıt havlu kategorisi en hızlı büyüyen segment olarak karşımıza çıkıyor. Hayat Kimya da bu gelişmelere paralel Türkiye’deki yatırımlarına devam edecek.

Bazı ürünlerin satış eğrisi mevsime, ürünün niteliğine göre dalgalı bir seyir takip eder. Satış grafiklerine bakıldığında temizlik kâğıdında bu tip dalgalanmalar yaşanıyor mu?
Temizlik kâğıdı kategorisinde mevsimsel dalgalanmanın en çok hissedildiği segment mendil kategorisi. Alerjinin yoğun yaşandığı bahar aylarında; nezle, grip oranlarının yükseldiği kış aylarında mendil satışları artarken yaz mevsiminde satışlar diğer mevsimlere göre daha durağan seyrediyor. Yine yaz döneminde otel ve restoranlara yönelik ev dışı tüketim ürünleri olarak sınıflandırdığımız endüstriyel ürünlerimizin satışlarında ise artış gözlemliyoruz.

Hayat Kimya, kâğıt kategorisinde 2012 yılsonu için ne kadar bir ciro hedefliyor? Uzun ve kısa vadeli planlarınızı bizimle paylaşır mısınız?
Hayat Kimya olarak temizlik kağıdı kategorisinde pazar lideri olma hedefiyle ilerliyoruz. 2012 yılını yüzde 24 büyüme ile kapatmayı planlıyoruz.

Bu röportaj Market dergisinden alınmıştır.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri