Kıbrıs’tan perakendeye hatırlatmalar

18 Şubat 2013 Pazartesi

‘Trendy’ sözü tam uygun düşer. Kıbrıs’tan Türkiye ve dünyaya, perakendenin geleceğine dair, çok hoş analizler yaptı uzmanlar

Perakende Bilgi Evi (PEBEV) yaptı yine yapacağını. Ülke perakendesine yön vermeye devam ediyor.
Uslanmıyor bizim ekip.
Yine fark yarattı; perakendeyi ve geleceğini, dünyanın göz bebeği Kıbrıs’ta uzmanlar ile tartıştı.
Deneyimleri, sonuçları ile birlikte paylaştı.
Türkiye Perakende Federasyonu’da (TPF), PEBEV’in bu zengin organizasyonu sayesinde, Kıbrıs’ta kurulan Birleşik Marketler ve Süpermarketler Birliği ile kucaklaştı.

Yeniliğe doğru
Her gün bir yerden göçmek ne iyi / Bulanmadan, donmadan akmak ne hoş… Her gün bir yere konmak ne güzel / Bulanmadan, donmadan akmak ne hoş… Dün de beraber gitti cancağızım / Şimdi yeni şeyler söylemek lazım… Ne kadar söz varsa düne ait / Şimdi yeni şeyler söylemek lazım…
Söylemeliydik…
Söyledik de…
Katılımcılar, son yıllarda ilk kez bir konferansın her anına katılım gösterdi, her anında interaktif ortamda tartışma, sorgulama şansı buldu.
Sözgelimi; sadece Yayla Bakliyat firmasından Mustafa Akdoğan’ın sözlerini hatırlatayım hepimize:
- Konferans dediğin böyle olur. Türkiye’de yapılanların hepsi birbirine benziyor. Yine fark yarattınız… Bundan sonraki ilk yurtdışı konferansınıza da, yeniden sponsor firma olarak destek vereceğim.

Mesaj yağmuru
Anlamak lazım gelir ki, bu adanın gelişimi kesinlikle bürokratik engelleri ve duvarları yıkmak ile mümkün.
Nitekim Kıbrıs Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez çok net konuştu:
- Yüksek girdiler nedeniyle rekabet şansımızı kaybediyoruz. Kazanan Güney oluyor. Lojistiğimiz pahalı, ekonomik izolasyonlar ve bürokratik sorunlar perakendenin gelişimini etkiliyor…
Heyecanlı konuşması ile konferansa renk katan Maliye Bakanı Ersin Tatar, sabah seansında Bakanlar Kurulu toplantısını bırakarak perakendeciler ile birlikte olurken, akşam seansında da yeniden sahne alıp, coşku yarattı. Tatar’ın samimi kimliğinde gördüğümüz izler ayrıcalıklıydı doğrusu:
- Bu konferans sayesinde Türkiye ile bir kez daha kucaklaşıyoruz. Türkiye büyürken KKTC’yi de büyütecek. Ve perakende, ekonomiyi kayıt altına alabilmek için en önemli sektör. Gerekli desteği oluşturacağız…

PEBEV farkı
Sivil toplum örgütlenmesinin önemini her fırsatta olumlu analiz eden PEBEV, yaptığı bu etkinlikle de bir ilke daha imza atarken her iki ülke perakendesinin güç birliği yapmasına da vesile oldu.
TPF federasyon bünyesine 16’ncı katılımı Kıbrıslı perakendeciler ile yaparak, önemli bir açılımda da bulundu.
Birleşik Market ve Süpermarketler Birliği adına Darcan Yaman, TPF adına Selamet Aygün, perakende dünyasının gelişimine olan katkılarının, güçlenerek devam edeceğini vurguladı.
Dört bine yakın satış noktasında, 70 bin personel ile perakendenin hizmetinde olan TPF, sosyal sorumluluk projeleriyle, ülke gelişimine minik dokunuşlar ile devam edeceklerini hatırlattı…

Perakendenin ivmesi
Duracak gibi değil…
Perakende dünyası ve sivil toplum örgütlenmesi bölümünde, hoş sonuçlar çıkardık.
Farkında olmak perakende için çok önemliydi ve İhsan Biçen hepimize sürdürülebilir verimlilik için, sürekli eğitimi önerdi. Akademik çalışmalar ile sektörün en önemli sorunu olan nitelikli insan kaynağı konusunda da öne geçeceklerini anımsattı.
‘Çekirdek aile başarıları ile belirli bir seviyeyi geçen perakendecilerin kalıcı etki oluşturması, sektörde sağlam temellere oturması, yazılı bir şirket anayasası ile mümkün. Üstelik bu anayasaya önce şirketin en tepedekileri uyum gösterecek’ dedi Şeref Songör, herkese fener tutarken önemli bir vurgu yaptı:
- Başarılı mağazalara devam etmek, ne kadar normal ise, gelir/gider dengesinde sorunlu mağazalarınızın da kapanması, o kadar olağandır.
‘Perakende nereye gidiyor’ diye sorduğumda Nihat Özdemir, dikkate değer bilgileri paylaştı.
- Perakende değişti. Hipermarket formatından çok, temel ihtiyaçların yer aldığı indirim mağazalarına kayış devam ediyor. Orta ölçekli perakende zincirleri, gelecekte daha da önem kazanacak. Ancak, unutmayın ki, en temel sorunumuz yüksek kira giderlerimizdir. Cironuzdaki payı yüzdü üç seviyesini geçemez…
İstanbul PERDER ve sonrasında federasyon kuruluşunda yapıcı yaklaşım ve etkin görevleri ile bilinen Erdal Tüfekçi, geleneksel hale gelen ‘birlikten kuvvet doğar’ sözünü gerçekleştirdiklerini ifade ederken ‘eskiden kamudan biriyle görüşmek imkansızdı. Şimdi, en üst mertebede yapılan ciddi görüşmelerimiz, fikir alışverişlerimiz sürekli perakendenin gelişimi için’ diyerek gelinen noktada doğru işler yaptıklarını hatırlattı. Tüfekçi; firmaların uluslararası deneyim kazanmaları gerektiğini de hatırlattı.

Yeni yaklaşımlar
Görülmeye, not tutmaya, tartışmaya değerdi…
Orhan Ataç uyardı:
- Ulaşılabilir ve kullanılabilir teknoloji, müşteriye fayda sağlar. Ölçemediğimizi; anlayamayız/yönetemeyiz. Üstelik iyileştiremeyiz.
Oğuz Vardar yeniden hatırlattı:
- Görsel mağazacılıkta, müşteriye bulmaca çözdürmeyin. Nitekim görsel mağazacılık anlayışı, satışları doğrudan etkiler. Beş duyuyu unutmayın.
Özcan Yazıcı sosyal medyadan yakaladı:
- Günümüzde; almak istediğimiz üründe, deneyim yaşamış olan insanların izlenimlerine önem veriyoruz ve bu doğrultuda satın alma gerçekleştiriyoruz. Sosyal medya, bunun için en önemli mecra…
Haluk Alpay öyle bir video paylaştı ki, Türkiye’de bir ilkti:
- Mobil uygulamalar perakendenin seyrini değiştiriyor, değiştirecek. Her anı, kontrol edebilmek çok daha önemli... Türkiye uygulamaları, en büyük zincirimizde başladı. Lütfen geç kalmayın!
Zafer Avşar, aydınlatmanın kritik sürecine değindi:
- Doğru aydınlatma; rahat ve güvenli bir ortamda huzurlu alışveriş demektir. Ürüne yönelik doğru seçimler, ciroları etkilediği gibi, en büyük sorun olan enerji giderlerini daha verimli hale getirebilir.
Panelin yöneticisi Yılmaz Attila, genel bilgilendirmesinde çok yalındı:
- Hiper promosyonlar dönemine girdik. Ucuzluk; yeni dönemde de perakendenin kralı olacak…
Ve yeniden hatırladık birkaç istatistik sonuçlarını:
- İnternette 1 dakikada 2 milyon video izleniyor.
6 milyon facebook görüntülemesi yapılıyor.
100 bin twit atılıyor…
Dışında kalmak; fayda mı verir, zarar mı? Çok net aslında...
Geleneksel özelliklerimizi, yerel değerlerimizi koruyup; everensel doğrular ve çağın teknolojisine ulum gösterenler, sürdürülebilir başarılarına devam edecek.
Direnenler; yok olmaya mahkum ne yazık ki.

Kıbrıs sorunları
Bitmez…
Ada psikolojisi her zaman var…
Başkan Darcan Yaman, güven sorunun aşıldığına işaret etti:
- Uyum, güven ve işbirliği ile perakendenin örgütlü sesi olduk. Rekabet elbette olacak, ama mesleki gelişim hepimiz için önemli… Vergiler hepimizin ortak derdi. Ve enerji giderleri kar marjlarımızı sıfıra indirgiyor. Bu konuda çözüm bulmamız gerek, destek bekliyoruz.
Kiler Gıda Direktörü Mehmet Benli tespit yaparak, altını çizdi:
- Kaçakçılık ve doğru yollardan yapılmayan ticaret, perakendeye ters yansıyor. Haksız rekabete yol açıyor… Ada olmanın sıkıntıları belli; ürün tedariki her zaman daha zor ve lojistik ile vergiler yüzünden sorunlu. Ama sektördeki bilgi/birikim eksikliği de çok önemli bir sorun. Aşmamız şart…
Devpa Direktörü Tanser Nizam, örgütlü olmanın gerekliliğini hatırlattı:
- 30 yılı aşkındır marketçiyim. Çağdaş toplum, örgütlü toplumdur. Sorunlar ortaksa, tek başınıza yenemezsiniz… Sektörün düzenlemelere ihtiyacı var. Elbette yasakçı bir yaklaşım değil söylediğim, ama dengeli/düzenli bir sisteme ihtiyaç var.
Panelin yöneticisi Gazeteci/Yazar Sami Özuslu, Bakan Ersin Tatar gelince, günün en güzel esprisini yaptı:
- Kıbrıs’ta KDV sıfırlandı, bakanımız müjdeyi verme geldi galiba…

Yeni konferans
Hazırlık yapılmaya başlandı bile.
Bizim ekip durmaz; çalışır, hedef koyar, başarır.
Bakalım, önümüzdeki süreçte hangi ülkelerde olacağız?
Sürprizlere hazırlanın…Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri