Perakendede istihdam artıyor

15 Kasım 2012 Perşembe

Kariyer.net istihdam endeksi verilerine göre perakende sektöründe 2012 yılının 10 aylık döneminde geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6 oranında artış yaşandı. Bu süre içinde toplam 3 bin 393 yeni iş ilanının yayınlandığı sektörde, yaklaşık 14 bin kişiye yeni iş fırsatı doğdu

perakendede-istihdam-artiyor

Türkiye ekonomisi kredi derecelendirme kuruluşlarının gelen not artırımı haberleri ve yaklaşan yeni yılın etkisi ile yılın son çeyreğinde hareketli bir dönem geçiriyor. Özellikle perakende sektörü, yılbaşına sayılı haftalar kala hareketliliğin en fazla olduğu sektörlerin başında geliyor.

Kariyer.net istihdam endeksi verilerine göre, perakende sektörü yeni iş ilanları sayılarında 2012 yılın ilk 10 aylık döneminde geçtiğimiz yılın ayını dönemine kıyasla yüzde 6’lık bir artış yaşandı. Toplam 3 bin 393 yeni iş ilanının yayınlandığı perakende sektöründe, yılın 10 aylık döneminde yaklaşık 13 bin 572 kişiye yeni iş fırsatı doğdu.

Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, özellikle Anadolu’da artan yatırımlarla perakendenin istihdamda lokomotif sektörlerden biri olduğunu, bu durumun 2013’te de devam etmesini beklediklerini belirtti.

Satış temsilcisi ve mağaza müdürü talebi arttı
Kariyer.net istihdam endeksi verilerine göre perakende sektörü yeni iş ilanları sayılarında, yılın 10 aylık döneminde satış temsilcisi, mağaza müdürü, mağaza elemanı ve kasiyer pozisyonları en fazla talep gelen pozisyonlar oldu. Bu pozisyonları reyon elemanı, market elemanı, kasap, güzellik uzmanı, insan kaynakları elemanı ve depo elemanı gibi diğer pozisyonlar takip etti.

İstanbul istihdamda zirvedeki yerini koruyor
Yılın 10 aylık döneminde perakende sektöründen gelen iş ilanları sayılarına göre en çok istihdam imkânı yaratılan iler sıralamasında İstanbul ilk sırada yer aldı. Aynı dönem içerisinde İstanbul’da, Avrupa Yakası’nda bin 499 ve Anadolu Yakası’nda 920 olmak üzere toplam 2 bin 419 yeni iş ilanı yayınlandı. İstihdam endeksi verilerine göre perakende sektörünün İstanbul’dan sonra en fazla istihdam yarattığı diğer iller ise Ankara, İzmir, Antalya, Muğla, Bursa, Kocaeli, Konya ve Balıkesir olarak sıralandı.

Anadolu’da yeni yatırımlar ile istihdam da arttı
Yatırımcıların rotalarını Anadolu’ya çevirmesi, Anadolu kentlerindeki istihdamı olumlu yönde etkiledi. Endeks verilerine göre perakende sektörü iş ilanları sayılarında en çok artış yaşanan iller sıralamasında Kütahya ilk sırada yer aldı. Kütahya’yı sırasıyla Mardin, Yalova, Erzincan, Kocaeli, Konya, Kırıkkale, Samsun ve Gaziantep takip etti.

Ekim’de 45 bin kişi için yeni iş fırsatı
Kariyer.net istihdam endeksi Ekim 2012 verileri yayınlandı. İstihdam endeksi verilerine göre Ekim ayında toplam 11 bin 323 yeni iş ilanı yayınlanırken; ortalama 44 bin 346 kişi yeni iş fırsatı yakaladı. Uzun bayram tatillerinin etkisi ile ekim ayında düşen çalışma gün sayısı yeni iş ilanı sayılarını da etkiledi. Ekim ayı verileri, bir önceki aya göre yüzde 10, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 7 düşüş sergiledi. Ancak iş günü ortalamasına göre bu düşüş,bir önceki aya göre yüzde 5 olarak gerçekleşti.

Kariyer.net istihdam endeksi verilerine göre ekim ayında en çok talep gören ilk 10 pozisyon şöyle sıralandı: “Satış uzmanı (bin 614), mühendis (bin 256), muhasebe elemanı (511), (satış yöneticisi (202), tekniker (201), teknisyen (179), sekreter (171), mağaza müdürü (144), çağrı merkezi müşteri Temsilcisi (142) ve mimar (139). Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri