Sirke sektörünün lideri Fersan Turşuları ihracatta açık ara önde

40 ülkeden fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren, sirke sektörünün lideri Fersan Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Gürhan Güven, tüketici trendleri ile harmanlanan yeni ürünlerinin çok yakında tüketicilerle buluşacağını, turşu grubunun ise ihracatta açık ara önde olduğunu belirtti

Sirke sektörünün lideri Fersan Turşuları ihracatta açık ara önde

Fersan Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Gürhan Güven, “Değişken bir ekonomi içinde yer aldığımızdan şirket mevcudiyetini korumak, piyasa hareketliliğine karşı çevik hareket etmek ve karlılık noktasında da kendimizi güçlü kılmak için çok çalıştık ve 2021 yılında yüzde 30 büyüdük. Almanya başta olmak üzere, Fransa, Japonya, Rusya gibi 40 ülkeden fazla ülkeye ihracatımız var. Merkezimizin Almanya olması ihracat için bu ülkeyi farklı konumlandırabilmemize olanak sağlıyor.” dedi.

Cirolarının %35’inin ihracattan geldiğini belirten Güven, “Ürün grubu olarak bakarsak sirkelerimizin %20’sini, turşularımızın ise %95’ini ihraç ediyoruz. Her geçen gün bu oranı artırma gayreti ile çalışıyoruz. Bu çerçevede hedefimize aldığımız farklı ülkeler de söz konusu. Her alandaki inovatif çalışmalarımızı ülke sınırları dışına da taşırmaya kararlıyız. Öte yandan yurt içinde yeni kategorilere giriş yapmayı planlıyoruz. Biz sirke ve turşunun geleneksel tarafını koruyarak sonraki nesillerin de bu faydalı tüketim alışkanlığını devam ettirmesini istiyoruz. Bu nedenle yenilikçi tarafımıza güveniyoruz. 2021 yılında piyasaya sürdüğümüz sirkeli içeceklerimizin yeni neslin geleneksel ürünleri kullanımını sürdürmede faydalı bir adımdı. Bu ve benzeri çalışmalarımızı devam ettirme konusunda ısrarcıyız. Markalarımızın taşıyabileceği ürün gruplarında yer almak istiyoruz. Bu bağlamda hem kendimiz gelişecek hem de sektörümüzü geliştirerek daha üst segmente taşıyacağız.” şeklinde konuştu.

Ürün çeşitliliğiyle ilgili de bilgi veren Güven, şöyle devam etti: “Sirke, turşu, içecek ve temizlik gruplarında yaklaşık 15 farklı üründe ve 100’e yakın SKU’larda ürünümüz var. Her sene inovasyona ayrı önem gösteriyoruz ve ürün gamımızı artırmaya çalışıyoruz. Üretici olarak biliyoruz ki yeni ürün geliştirme kadar mevcut ürünlerimizde de ürünü güçlendirme ve geliştirme çalışmaları yapmak bir gerekliliktir. Tüketici trendleri ile harmanladığımız yeni ürünlerimiz yolda. 2022 yılında da önceki yıllarda olduğu gibi piyasaya güzel ve dikkat çekici ürünler sunacağız.” şeklinde görüşlerini belirtti.